شستشوی فرش و قالیشویی در منزل | بهترین روش شستشوی فرش

شستشوی فرش

مقدمه ای بر بهترین روش شستشوی فرش  دستباف و ماشینی در منزل

شستشوی فرش در منزل به فضای مناسب و محیط مناسب نیازمند است. اگر فرشی که میخواهید آن را در منزل شستشو کنید ۶ متر است، به دلیل قوانین ، فرهنگ و محدودیت های آپارتمان نشینی، بهتر است که این کار را به شرکت های قالیشویی مجاز که مجوز اتحادیه قالیشویی دارند بسپارید.

اما اگر در ساختمان های آپارتمانی زندگی نمیکنید میتوانید با رعایت اصول مصرف آب و بهینه مصرف کردن آب این کار را در حیاط منزل خود انجام دهید.

بهتر است قبل از شستشوی فرش،گرد و غبار آن را کاملا از بین ببرید. برای انجام این کار فرش را به محیطی باز مانند حیاط ببرید و با چند ضربه به قسمت های مختلف فرش گرد و غبار آن را از بین برده و با جاروی دستی آن را تمیز کنید.

البته باید مراقب باشید که ضربه ها باعث آسیب به تار و پود فرش نشود.

شستشوی فرش

قبل از اقدام به شستشوی فرش مطمئن بشوید فرش شما رنگ نمی دهد. رنگ دادن فرش هنگام شستشو چه در فرش ماشینی چه در فرش دستباف میتواند آسیب جدی به فرش برساند.

برای آگاهی از رخ دادن این اتفاق، یک پارچه یا دستمال سفید مرطوب را روی سطح فرش بکشید، اگر پارچه مرطوب رنگ نگرفت میتوانید خودتان فرش را شستشو کنید اما اگر پارچه مرطوب رنگ گرفت، بهتر است فرش را به شرکت های قالیشویی بسپارید.

نکات طلایی شستشوی فرش در منزل

برای شستشوی فرش در منزل و برای خارج شدن آب اضافی بهتر است سطی سخت و شیبدار استفاده کنید. بهترین حالت آب برای شستشوی فرش در منزل، آب ولرم است.

حتما بخوانید :  تاثیر مواد شیمیایی بر الیاف طبیعی فرش

به هیچ وجه در شستشوی فرش دستباف  از مواد شوینده قلیایی استفاده نکنید.بهتر است اسیدیته خنثی را به کار ببرید. شامپو فرش ،پودر پودر صابون ،شستشوی دستی و مایع ظرفشویی مناسب هستند.

اگر فرشتان خیلی کثیف نیست و لکه های چربی وجود ندارد، میتوانید از شوینده رقیق شده با آب استفاده کنید.

بعد از شسشو،فرش را لول کنید و آن را به صورت عمودی قرار دهید تا آب اضافی فرش خوب تخلیه شود،سپس با حوله ای پرز های اضافی فرش را بگیرید.

اما اگر فکر میکنید ممکن است فرش بعد از شستشو رنگ بدهد،بهتر است برای ساعتی در همان حالت شسته شده بماند تا رنگ به قسمت های دیگر جریان پیدا نکند.

خشک کردن فرش

بهترین راه برای خشک کردن فرش این است که فرش را از پشت در فضای باز و آزاد و به دور از نور مستقیم خورشید ، آن را از پشت و در فضای آزاد به دور از نور آفتاب پهن کنید.

آویزان کردن فرش به هیچ وجه توصیه نمی شود چون باعث آسیب به بافت فرش می شود. بهتر است از وسایل گرم کننده و حرارتی برای خشک کردن فرش استفاده نکنید.

چرا گاهی اوقات بعد از شستشوی فرش در منزل،ریشه های آن زرد میشود؟

نکته مهمی که در شستشوی فرش دستباف در منزل وجود دارد این است که پس از شستن و پهن کردن فرش نباید دوباره روی آن آب بگیرید .این کا باعث زرد شدن ریشه های فرش میشود.

میتوانید بعد از خشک شدن فرش آن را با یک برس به آرامی برس بزنید تا طرح ها سر جای خود قرار بگیرند.

حتما بخوانید :  شستشوی فرش دستباف

منبع:اتحادیه قالیشویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما