جارو زدن فرش برای فرش مفید است یا مضر؟!تاثیر جارو بر عمر فرش

جارو زدن فرش

جارو زدن صحیح باعث افزایش عمر بافت و تارو پود و درنهایت افزایش عمر فرش میشود. اما جارو روش صحیح جارو زدن فرش چگونه است؟

روش صحیح جارو زدن فرش

**در این مقاله منظور از جارو همان جارو برقی میباشد.**

در هفته یک بار فرش های خود را جارو بزنید. برای این کار جارو را در خواب فرش بکشید و جارو بزنید. حتما به این نکته توجه کنید که مدام عقب جلو کردن جارو باعث آسیب رسیدن به فرش میشود.

همانطور که گفته شد جارو را به سمت خواب فرش بکشید و سپس جارو را بلند کرده و مجددا در جهت خواب فرش به حرکت دربیاورید. اگر نمیدانید که خواب فرش به کدام سمت است، کف دست خود را بر روی فرش بکشید اگر تار و پود فرش تغییر کرد و بافت فرش زیر دست شما زمخت و خشن شد، این جهت خواب فرش نیست. اما اگر پرز ها و تار و پود فرش هنگام دست کشیدن بر فرش، نرم و لطیف و یکنواخت بود آن قسمت خواب فرش است.

اگر فرش تازه و نو خریداری کرده اید، میتوانید با جارو کردن پرز های اضافی فرش را بگیرید اما با یک بار انجام دادن جارو کردن پرز ها کاملا از بین نمیروند و باید این کار را در هفته دو تا سه بار انجام دهید تا پس از مدتی پرز های اضافی فرش کاملا از سطح فرش جمع شوند.

در بالا گفته شد که معمولا هفته ای یکبار فرش های خود را جارو بزنید اما این معیار برای همه افراد و منزل ها یکی نیست و بسته به میزان رفت و آمد و افراد در منزل، و وجود حیوان خانگی به دو تا سه بار در هفته افزایش پیدا میکند. توجه به این موارد باعث سالم تر ماندن فرش شما و درنهایت افزایش عمر مفید فرش شما خواهد شد.

بسته به تراکم تار و پود فرش نوع برس جارو ها متفاوت است. به این صورت که در فرش های معمولی برس های دوار پیشنهاد میشود به این دلیل که تار و پود فرش را تغییر میدهد و ذرات و گرد و غبار و حشرات موذی را راحت تر جذب میکند. اما این نوع جارو شاید برای فرش های با تراکم بالا مناسب نباشد به این دلیل که شاید با پرز پرز شدن فرش مواجه شوید. در جارو زدن این نوع فرش ها بهتر است سطح برس جارو را کم کرده و مکندگی و قدرت جاروبرقی را افزایش دهید تا از پرز پرز شدن فرش جلوگیری شود.

مسیر های متفاوتی را برای جارو زدن انتخاب کنید تا فرش بهتر تمیز شود و گرد و غبار بیشتری از فرش جمع آوری شود.

نوع و جنس کف اتاق نیز بر روی تعداد دفعات جارو زدن تاثیرگذار است. بهترین حالت سرامیک است و بدترین حالت آسفالت.

جارو برقی بی کیفیت ممکن است سطح فرش را به خوبی تمیز کند اما بطور تاثیر گذاری قادر به جذب گرد و غبار و باکتری ها و … در داخل فرش نمیباشد. که با توجه به وضعیت اقتصادی این روزهای کشورمان، راهی جز مدارا کردن نیست!

منبع:اتحادیه قالیشویان

حتما بخوانید :  گرمخانه قالیشویی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما